Witajcie! W tym artykule Janek podzieli się z Wami swoim doświadczeniem z testów manualnych oraz najnowszą przygodą na Mazurach. Jest to szczególnie interesujące w kontekście testów manualnych aplikacji webowej, które przeprowadzał. Aktualnie przebywa w porcie w Bogaczewie, skąd wkrótce wypłynie na kolejną podróż. Ta sceneria zainspirowała go do refleksji na temat testów regresyjnych, które przypominają mu o utrzymaniu kursu łodzi, kontrolowaniu, czy jego podróż nadal przebiega w optymalnym tempie i kierunku.
Głównym tematem dzisiejszego wpisu są testy regresyjne oraz testy manualne. Dlaczego? Ponieważ, podobnie jak żeglarz kontrolujący kurs swojej łodzi, testy manualne i regresyjne sprawdzają, czy projekt Janka nadal jest na dobrej drodze. Testy manualne w praktyce, podobnie jak żegluga, uwzględniają różne czynniki, takie jak czas, warunki pogodowe czy zapasy paliwa. Testy regresyjne i manualne sprawdzają, czy wszystko idzie zgodnie z planem i czy nie ma żadnych nieprzewidzianych komplikacji.
Przykłady testów manualnych, które przeprowadzał Janek, opierają się na standardzie ISO 25010. Pokazuje on różne rodzaje wymagań, atrybuty jakościowe oprogramowania oraz ich podatrybuty. W kontekście testów manualnych i regresyjnych, wykorzystanie tego standardu jest kluczowe.
Termin "testy regresyjne" pochodzi z lat 80-tych i pierwotnie były określane jako "testy przeciwregresyjne". Regresja oznacza tu obniżenie - czy to w prędkości, czy to w kierunku, w którym płynie. W kontekście testowania oznacza to obniżenie jakości. Dlatego testy regresyjne, zarówno manualne jak i automatyczne, są tak ważne - mierzą jakość każdej wersji i powtarzają te testy, aby sprawdzić, czy jakość jest utrzymana lub poprawia się. Mogą one dotyczyć różnych aspektów, takich jak funkcjonalność, wydajność, utrzymanie - wszystko zależy od wymagań i celów Janka. W rezultacie, podobnie jak żeglarz, który stale monitoruje swoją podróż i dostosowuje swoje działania, aby dotrzeć do celu, Janek używa testów regresyjnych i manualnych, aby utrzymać kurs swojego projektu i zapewnić, że wszystko idzie zgodnie z planem.