Czym zajmuje się tester oprogramowania?
To pytanie zostało mi zadane przez osobę nie związaną z branżą IT. Jak można szybko i jasno wytłumaczyć na czym polega nasza praca? Tester testuje, to lakoniczna i trafna odpowiedź lecz nie oddaje pełni naszych obowiązków. Co z pisaniem przypadków testowych ich utrzymaniem czy aktualizacją. Dyskusją z developerami i analitykami. Planowaniem czy szacowaniem zadań itp.


Testowanie to sprawdzanie czy oprogramowanie spełnia oczekiwania klienta zapisane w kryteriach akceptacji. Specjaliści od zapewnienia jakości tworzą przypadki testowe, które mają na celu znaleźć potencjalne błędy lub potwierdzić że oprogramowanie działa zgodnie z założeniami. Gdy już taki „chochlik” w postaci błędu zostanie zauważony, tester raportuje taką rozbieżność ze wszystkimi szczegółami, które pozwolą developerom go naprawić. Kolejnym krokiem w testerskiej pracy jest zretestowanie naprawionego „buga” czyli potwierdzenie działania poprawki. Dalej członkowie zespołu QA (ang. quality assurance) wykonują testy regresyjne które mają na celu sprawdzić czy poprawka nie wpłynęła na obszary oprogramowania które do tej pory działały prawidłowo.
  Obowiązki testera oprogramowania są bardziej złożone niż to się wydaje na pierwszy rzut oka, lecz jedno na pewno można powiedzieć o testerskiej pracy, pomaga ludziom w ich codziennym życiu.


Wiele ludzi opłaca rachunki, zamawia paczki, umawia wizyty lekarskie, załatwia sprawy urzędowe itp. przy pomocy mniej lub bardziej zaawansowanych aplikacji. Wszyscy chcą to zrobisz szybko bezproblemowo i intuicyjnie. Jest to możliwe po części dzięki pracy testerów, każdy błąd znaleziony i poprawiony w czasie procesu testowego to o jeden mniej rozczarowany użytkownik. Zespoły kontroli jakości czuwają nad tym aby pani Krysia z urzędu podnosiła sobie ciśnienie filiżanką ulubionej kawy a nie po włączeniu programu do obsługi petentów. Jacek po całym dniu pracy może się odstresować grając w ulubioną grę a nie frustrować się odpalając tytuł „nadziany błędami jak dobra kasza skwarkami”. Kierowcy samochodów mogą porównać ceny ubezpieczeń w kilku prostych krokach bez biegania od agenta do agenta.


Cichymi i anonimowymi bohaterami tych wszystkich ludzi są zastępy testerów walczące z hordami bugów na froncie zapewnienia jakości.